W samochodzie po alkoholu - co musi wiedzieć kierowca

po jakim czasie można prowadzić samochódO tym, że jazda pod wpływem alkoholu jest niebezpieczna, wiemy bardzo dobrze. Nie wszyscy zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nie trzeźwiejemy wcale tak szybko, jak się nam wydaje. Statystyki policyjne są alarmujące, okazuje się bowiem, że prawie osiemdziesiąt procent zatrzymanych nietrzeźwych kierowców zdecydowało się wsiąść do samochodu dopiero dzień po wypiciu alkoholu. Co ważne, zazwyczaj byli to kierowcy, którzy podjęli taką decyzję w sposób przemyślany, wydawało im się bowiem, że są już w stanie prowadzić samochód. Nie zdawali też sobie sprawę z tego, że nie tylko łamią prawo, ale także stanowią zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Ich decyzja często była też tłumaczona koniecznością, we współczesnym świecie trudno bowiem zrezygnować z samochodu choćby na jeden dzień.

Oczywiście, największa liczba nietrzeźwych kierowców jest zatrzymywana przez policjantów w weekendy, na drogach bardzo niebezpiecznie bywa jednak również w poniedziałki przed południem. Jeśli chcemy uniknąć niepotrzebnego ryzyka musimy mieć świadomość tego, że alkohol znajdujący się w naszym organizmie nie spala się niestety tak szybko, jak można byłoby sobie tego życzyć. Co gorsza, trudno o uniwersalne obliczenia pozwalające na stwierdzenie z całą pewnością, że można już zasiąść za kierownicą samochodu. Na tempo, w jakim trzeźwiejemy, wpływ ma również stres i zmęczenie, napięcie i choroby, kawa oraz papierosy, a każdy z tych czynników wpływa na opóźnienie procesu spalania alkoholu. Nie bez znaczenia jest zresztą także indywidualny proces spalania alkoholu, masa ciała kierowcy, a nawet jego płeć, wszystkie dane mogą mieć więc jedynie charakter pomocniczy. Szacuje się, że na spalenie od 20 do 30 gramów czystego alkoholu organizm potrzebuje około trzech godzin, a stężenie alkoholu we krwi osiągające wartość jednego promila można odnotować już po wypiciu litra piwa.

prowadzenie samochodu po wypiciu alkoholuJeśli więc zdecydujemy się na wypicie pół litra mocnego alkoholu musimy liczyć się z tym, że dopiero po upływie doby prowadzenie samochodu będzie rzeczywiście bezpieczne. Wbrew popularnym opiniom nie ma też skutecznych sposobów na to, aby organizm szybciej strawił alkohol, nie warto więc pokładać zbyt dużych nadziei ani w długim śnie, ani w zimnym prysznicu, choć samo zdrowie i higiena na pewno na tym nie stracą. Wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu trzeba pamiętać i o tym, że łamie się prawo. Konsekwencje są tym poważniejsze im wyższe jest stężenie alkoholu w powietrzu wydychanym przez kierowcę. Jedna z najcenniejszych rad mówi więc o tym, że pijąc wczoraj, dziś nie warto wsiadać do samochodu.