Rodzina a uzależnienie

rodziny alkoholikówW przypadku rodzin, gdzie jest problem z uzależnieniem najczęściej można zauważyć próbę przystosowania się do takiej sytuacji. Osoby takie w takiej formie chcą lepiej przetrwać trudne okoliczności. Niekiedy jednak jest to pułapka, która doprowadzi do tego, że rodzina taka oderwie się od normalnego życia. Niestety wiele osób przez takie podejście doprowadzi do tego, że rezygnuje z nadziei prowadzenia normalnego życia i to jest wielki błąd. Jest to swego rodzaju współuzależnienie, gdyż stajemy się mocno uwikłani w chorobę alkoholową drugiej osoby. Gdy pojawia się współuzależnienie mamy często takie zjawiska jak:

- koncentracja wszystkich myśli na tym co robi osoba, która jest uzależniona,

- pojawia się chęć stałego kontrolowania tego co robi osoba uzależniona, by ją odciągać od tego zachowania i bronić przed takim zachowaniem,

- szuka się sposobów, przez które można drugą osobę uchronić przed konsekwencjami, które wiążę się z uzależnieniem, później rezygnuje się z własnych marzeń i poświęca się siebie,

- zaczynamy nadmiernie troszczyć się o to co będzie się dalej działo,

- może się pojawić problem emocjonalnej huśtawki, niekiedy będą to zmiany nastroju, które pojawiają się szybko i często,

- będzie się chciało przejmować obowiązku uzależnionego,

- niechęć do życia seksualnego,

- ciągle powtarzające się kłótnie, które mogą wiązać się również z sytuacjami, że będziemy użalać się nad sobą i czuć beznadzieję.

Taki stan jest bardzo trudny do pokonania, jednak da się to zrobić nawet jeśli uzależniony się nie zmieni. Trzeba skupić się na tym, by ratować siebie i bliskich, by udało się zbudować normalne życie. Nie można zrezygnować z tego. Jeśli ktoś jest uzależniony oczywiście szkoda jest dla wszystkich. Zdarza się, że taka choroba jak alkoholizm jest oceniania jako problem, który dotyka całych rodzin. Takie problemy w rodzinach pojawiają się również w sytuacjach, gdy dana osoba dopiero zaczyna mieć taki problem i nie jest to jeszcze uzależnienie w pełni rozwinięte, jednak już pojawiają się symptomy takiego problemu. Uzależnienie od alkoholu może wpływać na różne części naszego życia:

jak pomóc rodzinie alkoholika- Niszczy życie związane z uczuciami. Zamiast zadowolenia i bezpieczeństwa zaczyna się pojawiać uczucie beznadziejności oraz wstydu.

- Nie ma wzajemnej pomocy. W rodzinie pojawiają się problemy, z którymi bardzo trudno sobie poradzić, nie ma bliskich kontaktów. Mogą pojawiać się kłamstwa i manipulacje.

- Zaczyna się pojawiać próba izolowania się od świata. Rodzina z uzależnionym stara się uciekać przed problemem.

- Zazwyczaj z uzależnieniem pojawiają się również trudności z finansami i tym samym dalej będą ograniczenia związane z normalnym życiem.

Powiązane wpisy