Przystosowanie do życia przy alkoholizmie

funkcjonowanie rodziny alkoholikówRodzina, w której występuje problem alkoholowy ma zaburzone funkcjonowanie. Dlatego właśnie w jej przypadku jest ważne podjęcie działań, które mogą prowadzić do likwidacji tych zaburzeń, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Warto wyróżnić kilka faz, które mogą do tego przystosowania prowadzić:

Faza 1

To okres, gdy często zaprzecza się, by w ogóle istniał taki problem jak alkoholizm. Pojawiają się jednak pierwsze sytuacje, które go potwierdzają za nimi idą próby interwencji. Buduje się w tym okresie listy różnorakich wymówek, które mają tłumaczyć zjawisko picia. Rodzina również zaczyna chronić alkoholika, by nie ponosił konsekwencji picia.

Faza 2

To moment, w którym trzeba pozbyć się tego problemu. Gdy pojawia się coraz częściej sytuacja nadużycia alkoholu zaczyna się szukać pomysłów na to, jak pokonać ten problem. Wszystko w rodzinie zaczyna kręcić się w około alkoholu i sposobu walki z uzależnieniem. Mogą się również pojawić dążenia do ograniczenia kontaktów z innymi ludźmi a u dzieci zaburzenia na gruncie emocjonalnym.

Faza 3

To moment, gdy w rodzinie pojawia się chaos, gdyż nie ma już nadziei na zmiany w rodzinie. Często jest to czas zrezygnowania, gdy nie podejmuje się już działań, które mogą zmienić bieg wydarzeń. Chodzi najczęściej o to, by w tym okresie zmniejszyć między innymi koszty picia i wydawane pieniądze. Niestety w tej fazie rozwijają się u dzieci rozliczne zaburzenia. W rodzinie jest dezorganizacja i codzienne życie staje się trudne do dobrego zorganizowania.

Faza 4

To moment, gdy druga osoba w związku zaczyna przejmować kierowanie wszystkimi elementami życia rodzinnego. Alkoholik zaczyna być traktowany jak dziecko, z którym trudno sobie poradzić. Rodzina zaczyna szukać dla siebie stabilności.

Faza 5

Niekiedy jej nie ma. Jeśli się pojawia to są to próby usunięcia alkoholika z rodziny w taki sposób, by podjął on decyzję o zaprzestaniu picia. Chodzi o to, by u alkoholika pojawił się swego rodzaju szok, który mógłby zmienić jego podejście do życia i zdecydowałby o tym, że chciałby on zmiany.

Faza 6

problemy rodzin alkoholikówTo moment, gdy pozostałe w domu osoby zmieniają swoje życie i organizują je bez osoby uzależnionej. Jest to najczęściej czas, gdy trzeba nauczyć się na nowo samodzielności. Trzeba umieć żyć ze świadomością, że trzeba odrzucać formy podtrzymywania więzi z uzależnionym.

Faza 7

Jest to ostatnia faza, w której alkoholik, który podjął abstynencje zostaje powoli dopuszczany do rodziny. Chodzi o to, by na nowo go włączyć i razem podejmować próby walki z pojawiającymi się problemami.

Fazy te mogą trwać przez wiele lat i uzależnione są od wielu czynników, dlatego trzeba to zawsze brać pod uwagę.

Powiązane wpisy