Oznaki funkcjonującego alkoholika, które musisz zrozumieć

Alkoholizm jest chorobą, która może dotknąć wielu niespodziewanych ludzi. W związku z tym musisz zrozumieć oznaki funkcjonującego alkoholika. Dlatego przygotowaliśmy ten prosty przewodnik. Dzięki niemu dowiesz się, czy ty lub ktoś, kogo kochasz, mieści się w tej problematycznej kategorii.

Alkoholizm ma wiele twarzy

Objawy funkcjonującego alkoholika mogą być trudne do zdiagnozowania, ponieważ uzależnienie nie ma jednej twarzy. Klisza "miejskiego pijaka" wędrującego po ulicach z butelką w torbie jest mocno przestarzała i niedokładna. Niestety, alkoholizm jest powszechnym problemem, który dotyka około 14,4 miliona dorosłych w kraju. I choć niektórzy z nich walczą o utrzymanie swojego życia razem, wielu nie.

Te odnoszące sukcesy osoby mogą posiadać dom, wiele samochodów, współmałżonka i dzieci. Wiele z nich codziennie idzie do pracy, a nawet ma bardzo udane kariery zawodowe. A mimo to wracają do domu i piją co noc sześciopak lub piją aż do upojenia się w weekend. Smutna prawda jest taka, że większość osób cierpiących na zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu może być objęta tą pozycją.

Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak ocenić, czy jesteś funkcjonującym alkoholikiem, czy nie. Oznaki i objawy mogą być różne u poszczególnych osób. Jedna rzecz pozostaje jednak spójna - znaczny poziom spożycia alkoholu. Niezależnie od tego, czy pijesz codziennie, czy oszczędzasz sobie "zabawy" na weekend, możesz mieć zaburzenie związane z nadużywaniem alkoholu, które wymaga leczenia.

Oznaki funkcjonującego alkoholika

Funkcjonalny alkoholizm może być trudną do zdiagnozowania chorobą. Wiele osób z tą chorobą może wskazywać na zachowania innych. Twierdzą, że "Ich picie jest tak samo złe", albo mówią: "Moje picie nie jest tak złe jak ich". Niestety, ta defensywność tylko utrudni powrót do zdrowia. Dlatego konieczne jest zwracanie uwagi na powszechne objawy funkcjonującego alkoholizmu, takie jak:

 • Zaprzeczanie: Czy kiedykolwiek mówisz takie rzeczy jak: "Nie mam problemu, mogę przestać, kiedy chcę"?
 • Problemy zdrowotne: Czy masz problemy z przybieraniem na wadze, odchudzaniem lub problemami z narządami?
 • Wymówki: Czy twoje picie jest usprawiedliwione, ponieważ "zasługujesz" na drinka po pracy?
 • Romantyczne kłopoty: Czy wasz romantyczny związek staje się kłopotliwy z powodu picia?
 • Ukrywanie zachowań: Czy próbujesz ukryć swoje picie przed innymi?
 • Ekstremalne emocje: Kiedy ludzie konfrontują się z tobą w związku z piciem, czy stajesz się defensywny i zły?

Wszystkie te zachowania to częste oznaki funkcjonowania alkoholika. Nie możesz codziennie pić nadmiernych ilości alkoholu i nie spodziewać się konsekwencji. Twoje ciało zacznie się ścierać, a emocje mogą stać się kłopotliwe. Najgorsze jest to, że możesz pracować sam, aż do niebezpiecznego poziomu picia, ale usprawiedliwiaj to, bo odnosisz sukcesy w pracy.

Sposoby leczenia mogą pomóc

Jeśli oznaki funkcjonowania alkoholika czują się zbyt blisko domu, możesz rozważyć leczenie. Ośrodki odwykowe koncentrują się na powrocie do zdrowia i ułatwiają pokonanie uzależnienia. Przejdziesz przez wiele sposobów opieki, które pomogą Ci poradzić sobie z uzależnieniem, w tym:

 • Detoksykacja szkodliwych substancji
 • Pielęgnacja żywieniowa wspierająca Twoje zdrowie
 • Badania lekarskie w celu oceny stanu zdrowia
 • Opieka psychologiczna w zarządzaniu problemami emocjonalnymi
 • Po to, by skupić się na swojej trzeźwości.

Wszystkie te techniki łączą się, aby stworzyć jedną, w przeważającej mierze pozytywną opcję leczenia. Każdy element Twojego uzależnienia będzie zarządzany, włączając w to kwestie behawioralne. W ten sposób możesz otworzyć się na nowe życie pełne trzeźwości. Będzie to ciężka walka i może przeciwstawić się długoletnim zachowaniom i przekonaniom. Zasługujesz jednak na trzeźwe i szczęśliwe życie dla siebie.

Powiązane wpisy