Mieszanie alkoholu i marihuany zwiększa upośledzenie u kierowców

Wraz z rosnącą liczbą stanów legalizujących marihuanę do użytku medycznego lub rekreacyjnego, wyniki ostatniego badania dają organom ścigania nowy powód do obaw, jeśli chodzi o prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu.

Według naukowców z Instytutu Psychofarmakologii Człowieka na Uniwersytecie w Maastricht w Holandii, połączenie alkoholu z doniczką w większym stopniu hamuje zdolność kierowcy do prowadzenia samochodu niż samo używanie alkoholu lub marihuany. W kontrolnym teście kierowcy wykazywali zmniejszoną zdolność do prowadzenia samochodu, zarówno przy niskim, jak i umiarkowanym spożyciu alkoholu lub marihuany. Jednak kiedy te dwie substancje były spożywane razem, kierowcy mieli większe problemy i wykazywali problemy podobne do tych, które występowały u osób z BAC w przedziale od 0,09 do 0,14 - nawet jeśli ich prawdziwy BAC był znacznie poniżej dopuszczalnego przez prawo limitu prowadzenia pojazdu.

Badania te stawiają nowe pytania przed wieloma sądami, agencjami i ustawodawcami, którzy nadal pracują nad wpływem zalegalizowanej puli na prawa i limity dla osób z upośledzeniem prowadzenia pojazdów. A wyniki badania mogą potencjalnie spowolnić wysiłki zmierzające do rozszerzenia dostępu do marihuany i jej stosowania na zakłady podające alkohol.

Na przykład, w listopadzie wyborcy w Denver mogą zostać poproszeni o podjęcie decyzji, czy bary lub kluby mogą zezwolić patronom na używanie marihuany na terenie lokalu. Zwolennicy argumentują, że bary są logicznym miejscem pozwalającym na legalne, publiczne spożycie narkotyku, ale niektórzy pracownicy służby zdrowia i organów ścigania twierdzą, że równoczesny dostęp do puli i alkoholu stworzy nowe problemy, w tym nieświadomie zwiększający się poziom upośledzenia fizycznego i ostatecznie niebezpieczną jazdę.

Powiązane wpisy