Jazda skuterem pod wpływem alkoholu i jej prawne konsekwencje

konsekwencje jazdy po alkoholu skuteremPytanie o to, czy prowadzenie skutera pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem, czy też przestępstwem nie należy wcale do tych, na które łatwo można uzyskać odpowiedź. Co ciekawe, sytuacja zaczyna się komplikować w tym samym momencie, w którym usiłujemy ustalić, czy polskie prawo uznaje sam skuter za pojazd mechaniczny. Problem nie jest mały okazuje się bowiem, że polskie prawodawstwo nie zna nawet takiego pojęcia, a Wydziały Komunikacji zazwyczaj kwalifikują skutery jako motorowery, a więc pojazdy, w których silnik ma jedynie pomocniczy charakter. Tu prawo jest już bardziej jednoznaczne, jeśli więc przyjmiemy za pewnik przynależność skuterów do rodziny motorowerów, możemy powołać się na Prawo o ruchu drogowym, a te mówi, że jeśli silnik nie przekracza 50 centymetrów sześciennych, nie mówimy o pojeździe mechanicznym.

Od 9 listopada 2013 roku przyjmuje się, że prowadzenie pod wpływem alkoholu pojazdu mechanicznego nie jest już przestępstwem, choć nadal mówimy w takim przypadku o wykroczeniu. Interpretacja przepisów zakłada przy tym, że nie ma znaczenia to, jak duże jest stężenie alkoholu. Co za tym idzie, kierowca motoroweru z silnikiem pomocniczym jadący pod wpływem alkoholu nie ryzykuje zakazu prowadzenia pojazdu tak, jak ma to miejsce w przypadku kierowcy samochodu. Nie oznacza to jednak, że sytuacja właścicieli skuterów przestaje być skomplikowana. Zastosowanie mają przecież do nich także przepisy prawa karnego, a tu interpretacja różni się zasadniczo. W tym konkretnym przypadku o skuterze mówi się jako o pojeździe mechanicznym, a tym samym nie ma różnicy pomiędzy prowadzeniem go w stanie nietrzeźwym oraz prowadzeniem w takim stanie samochodu. Sąd Najwyższy zdaje się zresztą skłaniać właśnie ku tej interpretacji przypominając, że w przypadku skutera trudno utrzymywać, że silnik pełni jedynie funkcję pomocniczą.

jazda skuterem po pijakuOczywiście, ustawodawca musi dokładać starań, aby tworzony przez niego system prawa był maksymalnie spójny, oczekuje się więc od niego, że to samo pojęcie zawsze będzie miało tylko jedno znaczenie. Domniema się, że obywatel zna prawo, nie można jednak oczekiwać od osoby, która nie jest prawnikiem, że będzie zaznajomiona z orzecznictwem Sądu Najwyższego. Jeśli więc kierowca skutera broni się znajomością Prawa o ruchu drogowym można przyjąć, że nie powinno się ścigać go za przestępstwo, ale za wykroczenie, polskie prawo mówi bowiem o tym, że w tym konkretnym przypadku przestępstwo jest popełniane jedynie umyślnie.