Jakie są konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu?

jazda pod wpływem alkoholuCoraz częściej możemy usłyszeć o tym, że po spożyciu alkoholu warto trzymać się jak najdalej od auta nawet, jeśli mamy do czynienia z samochodem stojącym na parkingu. Oczywiście, w świetle prawa wykluczenie lub przestępstwo staje się udziałem kierowców prowadzących pojazd, raz na jakiś czas możemy jednak usłyszeć o przypadkach, w których oskarżeni o jazdę pod wpływem alkoholu byli nawet ci kierowcy, którzy spożywali trunki za kierownicą auta z wyłączonym silnikiem. Naturalnie, każdy może podejmować próbę przekonania sądu, że racja jest po jego stronie, trudno jednak liczyć na powodzenie i lepiej po prostu nie prowokować takich sytuacji. Kierowca nie musi zresztą prowadzić samochodu po drodze publicznej, aby spodziewać się kary, równie niebezpieczne okazuje się bowiem poruszanie się pod wpływem alkoholu po drogach wewnętrznych oraz w każdym innym miejscu, w którym mamy do czynienia z tak zwanym ruchem ogólnodostępnym. Takimi miejscami są choćby parkingi pod supermarketami. Wyroki sądu uczą nas, że bardziej liberalnie traktowana jest jedynie należąca do kierowcy działka.

Nie wolno zapominać i o tym, że jazda pod wpływem alkoholu nie jest jedyną drogą wiodącą ku mandatowi, za przestępstwo uważane jest bowiem również prowadzenie pojazdu przez osoby, które znajdują się pod wpływem środków odurzających. Tu zresztą nie ma mowy o dozwolonym stężeniu substancji tego typu, badania ograniczają się więc do tego, czy narkotyk znajduje się w organizmie zatrzymanego kierowcy, czy też nie. Kierowcy powinni zachować zresztą szczególną ostrożność okazuje się bowiem, że już zjedzenie batonika z zawartością alkoholu może być wystarczające, aby zostało przekroczone jego dopuszczalne stężenie w wydychanym powietrzu.

co mi grozi za jazdę pod wpływemRównie niebezpieczne potrafią być także niektóre leki, choć tak w jednym, jak i drugim przypadku można poinformować o tym fakcie policjantów i poprosić o powtórzenie badania po kwadransie. Jeśli dopuszczalne normy zostaną przekroczone, konsekwencje mogą być wyjątkowo dotkliwe. Kierowcy grozi nie tylko grzywna, ale również zatrzymanie prawa jazdy, poważną konsekwencją może być jednak również brak odszkodowania. Jeśli jadąc pod wpływem alkoholu kierowca spowoduje wypadek, nie może liczyć na to, że opłacane regularnie autocasco zagwarantuje mu odszkodowanie. Ubezpieczyciel wychodzi z założenia, że jest to naruszenie umowy i nie ponosi odpowiedzialności za takie szkody narażając kierowcę na konieczność pokrycia ich z własnej kieszeni.