Czy usługi Ridesharing Services mają wpływ na wypadki z udziałem pijanych kierowców?

Badania przeprowadzone w ciągu ostatnich kilku lat wskazują, że dostępność usług wspólnych przejazdów, takich jak Uber i Lyft, może przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków związanych z jazdą pod wpływem alkoholu. Przy coraz częstszym korzystaniu z tych aplikacji ma sens, że liczba wypadków drogowych z udziałem pijanych kierowców spadnie, zwłaszcza w miastach metropolitalnych, w których biznes ten kwitnie. Chociaż teoria ta może być prawdziwa w niektórych obszarach, nowe badania pokazują, że korzystanie z aplikacji Uber w rzeczywistości ma bardzo różny wpływ na wskaźniki wypadkowości w poszczególnych miastach.

Aby dowiedzieć się, jak te usługi wpływają na dane dotyczące wypadków spowodowanych przez alkohol, poprzednie badania w dużej mierze uśredniły wpływ korzystania z aplikacji w wielu miastach.

Wypadki związane z jazdą pod wpływem alkoholu i po pijanemu: Twoje wyniki mogą się różnić

Dane ujawniły, że zarówno Portland, jak i San Antonio doświadczyły spadku liczby wypadków związanych z alkoholem o około 60 procent, ale obecność Ubera nie miała zauważalnych skutków w Reno czy Las Vegas. Dodatkowo, liczba wypadków samochodowych z obrażeniami ciała nie zmieniła się w żadnym mieście. Ale dlaczego?

Christopher Morrison, główny autor badania opublikowanego niedawno w American Journal of Epidemiology, uważa, że w grę może wchodzić kilka czynników. Ludzie, którzy pili, mogą być bardziej skłonni do korzystania z transportu publicznego niż z usług wspólnych przejazdów, zwłaszcza jeśli jest on tańszy i łatwo dostępny. Ponadto, w bardziej zatłoczonych obszarach, które przyciągają turystów, korzystanie z taksówek i usług typu "ridesharing" może być bardziej powszechne, co powoduje, że dane te są inne.

Co tak naprawdę napędza korzystanie z aplikacji typu ridesharing?

Autorzy badania nadal nie są pewni, dlaczego wyniki pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami są tak zróżnicowane, a przy niezmienionej liczbie wypadków samochodowych z obrażeniami, "należy zachować pewną ostrożność". Analiza dostarcza kilku interesujących danych i otwiera pole do dalszych badań nad tym, jak infrastruktura i nawyki komunikacyjne miasta mogą wpływać na korzystanie z aplikacji typu ride-hailing i incydenty związane z alkoholem.

Usługi wspólnego korzystania z rowerów nadal stanowią bezpieczną alternatywę dla jazdy pod wpływem alkoholu, a społeczności i obywatele powinni korzystać z usług "wyznaczonego kierowcy do wynajęcia". Jednak wyniki potwierdzają fakt, że wypadki samochodowe z udziałem pijanych kierowców pozostają problemem w miastach i powiatach na terenie całego kraju.

Czy uważasz, że usługi wspólnego korzystania z rowerów mają pozytywny wpływ na jazdę po pijanemu w Twoim mieście?

Powiązane wpisy