Alkoholizm w rodzinie

dziecko alkoholikaJeśli w rodzinie piją rodzice pojawia się wielki problem. Nie można jednak milczeć na temat tego problemu, gdyż będzie to bowiem niebezpieczne dla dzieci alkoholików. Trzeba je jednak bronić przed nałogami rodziców. Obecnie w Polsce około milion dzieci żyje w rodzinach, gdzie pojawią się problemy z alkoholem. Jest to właściwie bardzo duża liczba a niestety życie z takim problemem to wielki problem i skutki mogą być widoczne wiele lat. Niestety winą za nałóg dzieci bardzo często obarczają siebie. Dlatego właśnie jest to duży problem, gdyż pojawia się niska samoocena u dziecka i jednocześnie jest to dla nich osobista porażka. Między innymi dlatego w czasie rozmów z takim dzieckiem trzeba mu powtarzać, że to jakie ono jest nie ma w ogóle związku z chorobą rodzica.

Alkoholizm to choroba i nie ma tutaj związku z tym jak zachowuje się dziecko. Jeśli rozmawia się z dzieckiem o alkoholizmie drugiej osoby trzeba wyjaśnić mu, że ono nie jest odpowiedzialne za ten problem i nic na ten problem nie może poradzić. Nie bierze się odpowiedzialności za zachowanie dorosłej osoby, która pije. Trzeba dziecku tłumaczyć jak dużym problemem jest alkoholizm i że tak naprawdę z tej choroby trudno wyjść. W rzeczywistości jest silniejsza od osoby pijącej nawet jeśli ta chce zerwać z piciem i zaczyna nad sobą pracować. Nie jest to jednak tak łatwe jakby się mogło wydawać. Trzeba podkreślać zawsze dziecku, że również dla pijącego rodzica jest ono najważniejsze. W ten sposób buduje się u dziecka lepszą samoocenę. Nie można unikać podejmowania takich rozmów. Oczywiście będzie się to wiązać z poczuciem dyskomfortu, jednak takie rozmowy po prostu trzeba prowadzić. Jeśli nie podejmie się tego tematu można doprowadzić do jeszcze większych problemów.

walka z nałogiemSpokojna a co najważniejsze szczera rozmowa to ważne rozwiązanie problemu alkoholizmu dla dziecka. Do momentu, w którym przeprowadzi się odpowiednia rozmowę pojawia się pewna forma tajemnicy, która będzie również męczyć dziecko. Dlatego niedomówienia oraz zaprzeczenia będą sprawiać, że dziecko będzie się jeszcze bardziej obawiać i nie będzie w stanie poradzić sobie z problemem. nie można się łudzić, że dziecko nie zauważa takiego problemu, gdyż dzieci są świetnymi obserwatorami.

Powiązane wpisy