Alkoholizm chorobą całej rodziny

alkoholizm w rodzinieNiestety Alkoholizm to choroba, która dotyka całej rodziny. Bliscy niestety mogą pogłębiać ten problem, gdy będą utrudniać choremu podjęcie decyzji o leczeniu traktując go jak dziecko. Praktycznie niezależnie od środowiska, finansów czy wykształcenia alkoholizm może nas dotknąć. Nie ma tutaj żadnych prawidłowości. Choroba na początku jest bardzo delikatna. Pije się alkohol by przypodobać się innym, nabrać nieco pewności siebie czy uciekać od stresu. Tak się rozpoczyna a z czasem idzie to coraz dalej. W czasie prowadzenia terapii dla uzależnionych trzeba skupić się na czterech najważniejszych kwestiach:

- Uzdrowienie organizmu. Na samym początku trzeba zadbać o to, by doprowadzić swój organizm do porządku. Zatruwany przez długi czas alkoholem prawdopodobnie jest mocno zniszczony, brakuje w nim witamin i elementów ważnych dla zdrowia.

- W drugiej kwestii mamy konieczność zrozumienia swoich potrzeb i zmiany swojego życia pod kątem podporządkowania sobie samemu. Trzeba nauczyć się trzeźwego życia.

- Następne zadanie to rozumiejąc siebie starać się naprawiać to co wcześniej się zniszczyło. Chodzi o to, by odbudować kontakty z ludźmi, których straciliśmy właśnie przez nadmierne spożywanie alkoholu.

- Ostatnie zadanie to zmiana swojej duchowości. Trzeba w czasie leczenia alkoholizmu zauważyć wartości, które wcześniej były lekceważone i niszczone.

Właściwie terapia powinna być dla całej rodziny. Osoby, które związane są z alkoholikiem mogą mieć objawy współuzależnienia. Zmieniamy życie rodzinne pod kątem alkoholika i zaczyna się jego stałe kontrolowanie, obwinianie siebie i odrzucanie swoich potrzeb, starająć się ciągle o zmianę osoby chorej, która i tak nie następuje. Dla całej rodziny ważna jest terapia, która pokaże jak z alkoholikiem żyć. Trzeba poznać chorobę, by znając jej specyfikę wiedzieć jak sobie z nią poradzić. To może zwiększyć szanse na wyleczenie. Nie popełniajmy błędów:

- alkoholizm to jedna z chorób nie hańba dla rodziny,

- nie próbuj w stronę alkoholika stosować szantażu, to nic nie zmieni,

- nie staraj się wypowiadać gróźb nie do spełniania, które miałyby go przestraszyć, ponieważ wyjdziesz na osobę niepoważną,

- nie chowaj alkoholu, gdyż będzie to skłaniać do zdobywania z ukrycia,problemy w rodzinie alkoholików

- nie udawaj przed rodziną, dziećmi, że istnieje taki problem - nie pokazuj swoich obaw i lęków przed dziećmi, nie warto ich straszyć,

- nie pozwól, by u dzieci pojawiło się poczucie winy, że to one odpowiadają za alkoholizm ojca,

- nie doprowadzaj do tego, że dziecko będzie kartą przetargową w rozmowie z alkoholikiem.

Powiązane wpisy